Alva Review-Courier -

Northwestern's 2020 commencement ceremonies to be held Dec. 6

 

December 4, 2020



Northwestern Oklahoma State University will host two commencement ceremonies on Sunday, Dec. 6, in Percefull Fieldhouse. The 2020 spring and summer graduates will be honored at 1 p.m., and the 2020 fall graduates will be honored at 3:30 p.m.

Dr. Steve Lohmann of Oklahoma City, a 1978 Northwestern graduate and executive vice president and chief academic officer emeritus, will deliver the commencement address.

Lohmann holds a bachelor’s degree in health and physical education, a master’s degree in education with an emphasis on administrative leadership and a Ph.D. in educational administration. While at Alva High School, Lohmann taught and served as the assistant football coach.

At Northwestern, Lohmann taught and held multiple other staff positions including head football coach, director of the J.R. Holder Wellness Center and dean of student services.

A live stream of the fall commencement can be found at: http://www.YouTube.com/NWOSURangers

Thirty-nine recent graduates will be participating in the 2020 spring and summer ceremony.

View a list of all 2020 spring and summer graduates at: https://bit.ly/3aPnbFz

Eighty-four students are candidates to receive bachelor’s degrees for fall 2020. Twenty candidates will receive master degrees – 11 will receive Master of Education degrees, six will receive Master of American Studies degrees, two will receive a Master of Counseling Psychology degree and one will receive a Master of Science degree. One candidate will receive her Doctor of Nursing Practice degree.

Fifteen students receiving bachelor’s degrees will graduate with honors. Students with cumulative grade point averages between 3.70 and 3.79 are designated cum laude, those with GPAs between 3.80-3.89 are magna cum laude and those above 3.90 are summa cum laude.

Our doctoral graduate and her permanent residence is as follows:

DOCTOR OF NURSING PRACTICE

OKLAHOMA

OKLAHOMA CITY – Stephanie Potts-Nash

Master’s graduates, their degrees and permanent residences are as follows:

MASTER OF ARTS IN AMERICAN STUDIES

OKLAHOMA

CHEROKEE – Tandy Keenan

MASTER OF COUNSELING PSYCHOLOGY

OKLAHOMA

ALVA – Sierra McKinnon

CANTON – Renae Acker

CARMEN – Willow Gahr

CHEROKEE – Kohannah Hess

ENID – Alicia Green

MASTER OF EDUCATION

OKLAHOMA

HARMON – Taylor Munsell, adult education management and administration

HENNESSEY – Evan Vaverka, adult education management and administration

POND CREEK – Cynthia Johndrow, curriculum and instruction

PONCA CITY – Ryan Shelton, educational leadership

CALIFORNIA

LOS ANGELES – Rosa Guel, adult education management and administration

FLORIDA

HOMESTEAD – Demetri Wilson, adult education management and administration

MASSACHUSETTS

BRAINTREE – Matthew Bickford, adult education management and administration

MISSISSIPPI

BILOXI – Kennedy Mount, adult education management and administration

PENNSYLVANIA

COLLEGEVILLE – Andrew Santangelo, adult education management and administration

TEXAS

ARLINGTON – Nikkole Donk, adult education management and administration

BAHAMAS

NASSAU – Stefan McKinney, adult education management and administration

MASTER OF SCIENCE

OKLAHOMA

ALVA – Rachel Kraus, general psychology

KANSAS

COLUMBUS – Milissa Britt, general psychology

Bachelors graduates, their degrees and permanent residences are as follows:

SUMMA CUM LAUDE

OKLAHOMA

ALVA – Carson Hannaford, Bachelor of Arts in Education in English education

ENID – Jordan Harris, Bachelor of Science in Education in health and sports science education; Kendra Humphries, Bachelor of Science in Education in elementary education

PONCA CITY – Shelby Pittser, Bachelor of Science in Education in mathematics

STROUD – Bailie Gooch, Bachelor of Science in health and sports science education

WAYNOKA – McKayla Holson, Bachelor of Science in mass communication

WOODWARD – Jordan Brewer, Bachelor of Science in Education in elementary education

NEW MEXICO

ALAMOGORDO – Charis Ginn, Bachelor of Science in computer science and Bachelor of Science in mathematics

MAGNA CUM LAUDE

OKLAHOMA

ENID – Mikalyn Stuber, Bachelor of Science in Education in elementary education

MARSHALL – Matthew Hicks, Bachelor of Arts in general studies

KANSAS

HAVILAND – Haley Jacks, Bachelor of Science in psychology

TEXAS

WELLINGTON – Ashley Watts, Bachelor of Science in mass communication

CUM LAUDE

OKLAHOMA

ALVA – Lynda Beeler, Bachelor of Science in Education in elementary education

ENID – Karen Lopez Camarena, Bachelor of Science in Education in elementary education

TEXAS

MANOR – Kenneth Miller, Bachelor of Science in health and sports science education

BACHELOR OF ARTS

OKLAHOMA

ALVA – Emma Cline, English; Courtney Knight, general studies

BERNICE – Mary Ellis, general studies

BLAIR – Kenlee Netherton, general studies

FAIRVIEW – Cortney Curry, history

JONES – Tyler Coker, history

LAHOMA – Logan Watkins, history

PONCA CITY – Anna Reed-Raney, English

TONKAWA – Richard Wyler, English

WOODWARD – Kaylie Bucher, sociology

KANSAS

WILLIAMSBURG – Zarin Goodrich, general studies

BACHELOR OF APPLIED ARTS & SCIENCES

OKLAHOMA

NEWKIRK – Clinton Summitt, technical management

BACHELOR OF ARTS EDUCATION

OKLAHOMA

PONCA CITY – Rachel Locke, English

BACHELOR OF BUSINESS ADMINISTRATION

OKLAHOMA

ENID – Michaela Jones

GARBER – Chelsi Bolin

PIEDMONT – Kelsey Neal

PONCA CITY – Kathryn Nicholson

SAPULPA – Taylor Zanca

WAUKOMIS – Jared Lawson

WOODWARD – James Floyd, Kelly Stinnett

COLORADO

PADRONI – Levi Walter

BACHELOR OF SCIENCE

OKLAHOMA

ALVA – Colby Beck, health and sports science education; Allison Gipe, psychology; Ethan Harzman, agriculture; Garyn Pierce, mathematics

BROKEN ARROW – Cheldyn Ramsey, biology

COYLE – Morgan Joy, biology

ENID – Heidi Clark, psychology; Chambrea Cook, psychology; Stephanie McKnight, psychology

FARGO – Hunter Goff, health and sports science education

HOMINY – Taylor Dowling, computer science

KAW CITY – Coen Stephenson, criminal justice

MARLAND – Jessica Driggers, psychology

MOORELAND – Christopher Kincaid, health and sports science education

RINGWOOD – Katie Evans, computer science

VICI – Dana Morrow, criminal justice and psychology

WAUKOMIS – Baylee Felber, psychology

WOODWARD – Hillary Hurst, psychology

CALIFORNIA

ELK GROVE – Joseph Allotey, biology

COLORADO

CALHAN – Christina Munster, agriculture

DENVER – Damon Doss, mathematics

IDAHO

MALAD– Samantha Williams, health and sports science education

KANSAS

HARPER – Alexandria Lear, health and sports science education

SPRING HILL – Koby Spicer, criminal justice

MICHIGAN

KALAMAZOO – Alexis Dyson, psychology

TEXAS

CORPUS CHRISTI – Tyler Garcia, criminal justice

FRISCO – Jacob White, health and sports science education

PUERTO RICO

TRUJILLO ALTO – Rafael Lara, health and sports science education

SCOTLAND

MOTHERWELL – Stephen McCluskey, health and sports science education

BACHELOR OF SCIENCE EDUCATION

OKLAHOMA

ALVA – Clarissa Coleman, early childhood education; Baylie Drew, elementary education; Mercedes Kirkhart, early childhood education

ENID – Roscoe Reed, elementary education; Ashley Sellers, special education; Stormy Thompson, early childhood education

LAVERNE – Maddie Cates, elementary education

PONCA CITY – Brittany Turner, elementary education

SWEETWATER – Laura Reed, elementary education 

WOODWARD – Hadlee Harmon, elementary education

BACHELOR OF SCIENCE IN NURSING

OKLAHOMA

IDABEL – Laura Courtney

MADILL – Jessica Dugan

MCLOUD – Tammy Egger

PONCA CITY – Casey Cales

STILLWATER – Kyla Davis

TONKAWA – Heather Turner

TULSA – Hallee Kroeker

YUKON – Heather Vincent

 

Reader Comments(0)

 
 

Our Family of Publications Includes:

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2020