2017 Northwest Oklahoma Regional Science Fair a success
March 19, 2017
Northwestern Oklahoma State University (NWOSU) hosted the annual regional science fair March 2 at NWOSU's Alva campus. According to Dr. Steven J. Maier, associate professor of physics and chair of the Department of Natural Science at NWOSU, the university hosted the first regional science fair in 1957. According to NWOSU's regional science fair website, program has evolved since 1957 to become one of outreach and service learning, and has served as a springboard for aspiring students.
A Little More History
“Dating back to the first Northwest Oklahoma Regional Science Fair in 1957,” reads an award letter provided by Maier, “Jerry Kudlac of Enid earned the honor of Grand Champion as a senior in Division I with a project demonstrating and explaining the reproduction of bread mold. Brian Johnston of Woodward earned the title of Grand Champion for Division II with his project titled 'Repulsion Coil to Demonstrate Lenz’s Law and Transformer Principle.'”
The regional science fair nowadays is an expansive event, with 33 judges (NWOSU students, faculty and emeritus faculty), 70 projects from nine participating area schools (including Aline-Cleo, Alva, Fargo-Gage, Northwest Technology Center/Fairview, Sharon-Mutual, Shattuck, Taloga, Vici and Waynoka), and an annual average expenditure ranging from $4,000-$6,000. The fair's largest expenses are maintaining affiliation with the international fair and the costs associated with sending students to it. The regional science fair is a feeder fair for the Oklahoma State Science & Engineering Fair (OSSEF), which is held annually in Ada at East Central University. Anyone interested in becoming a part of this event as a sponsor, should contact Maier at [email protected].
2017 REGIONAL SCIENCE FAIR CATEGORY WINNERS
Botany, Division III
2nd – Laura Anton and Jocie Shelton, Reviving Raisins
1st – Norah Scarbrough and Julius Cardonita, In What Environments do Beans Grow Best?
Botany, Division II
Honorable Mention – Brenna Morris, Do Vitamin Supplements Stimulate Plant Growth?
3rd – Hunter Fox, How Does Cigarette Smoke Afffect Plant Growth
2nd – Marilee Valle Ramirez, How Light Affects Plant Growth
1st – Kyra Hazelbaker and Morgan Johnson, Light ‘em Up
Chemistry, Division III
Honorable Mention – Jennifer Guerra, Do all Liquids Evaporate at the Same Rate?
3rd – Kinsey Harzman and Ryleigh Orcutt, Can Gummy Bears be Different Shapes and Sizes?
2nd – Teegun Allison, Cold Pop-Room Temp Pop
1st – Ethan Ruhl and Kabir Bhakta, Cleaning Coins
Chemistry, Division II
Honorable Mention – Lauren Morris and Keylie Hazelbaker, C You in the Fruitbowl
Honorable Mention – Sophia Penaflor, Milk vs. Egg: A Comparative Study of Protein Levels in Eggs and Cows Milk
3rd – Brandi Murrow and Abbey Hughen, Pop It, Louder, The Ratio of Hydrogen to Oxygen to make the Loudest Bang
2nd – Teagan Charmasson, Does the Amount of Baking Powder Affect the Height of Cupcakes?
1st – Morgan McGaha and Leyah Valentine, I Wet My Plants: The Study of Water Purification
Earth/Space, Division II
2nd – Colton Castor, What’s all the Fracas
1st – Robert Perot, Mini Hot Air Balloon
Energy and Transportation, Division II
3rd – Carlos Altamirano, Electric Motors
2nd – Jesus Hernandez, How Wind Turbines Generate Electricity
1st – Maegan Holson, Let There Be Light
Engineering and Computer Science, Division II
1st – Eli Plante, Air Turbine vs. Piston Engine
Engineering and Computer Science, Division I
1st – Brayton Hamaker, Jakob Jones and Preston Thomazin, Lazy Bot
Environmental Science, Division II
3rd – Lexi Kelln, Pig Poop Power
2nd – Addie Swanson, Degradation Time Using Oil Based Mud
1st – Dahlyn Thomas, Does Cylinder Size Matter
Environmental Science, Division I
2nd – Daz Weyrick, Algae Growth in Water Buckets
1st – Nylyssa Morgan, Vortex Voluminocity
Math/Physics, Division III
Honorable Mention – Jordan Lohmann and Phillip Randall, Insulating vs. Conducting Dough
3rd – Jaxon Jones and Huston Lane, Magnetic Lime
2nd – Alaina Pierce, Charge It Up
1st – Dylan Wickham, Melting M&Ms
Math/Physics, Division II
2nd – Todd Ketron, Marble Roller Coaster
1st – Kade Watkins and Kasen Jackson, Locked and Loaded
Math/Physics, Division I
2nd – William Cosper, The Odds Are
1st – Hunter Goff, Weight vs. Distance
Medical/Health, Division II
Honorable Mention – Elizabeth Wallace, Hannah Burchardt, Alexus Naugl, But Now We’re Stressed Out
3rd – Mattie Gore and Jalynn Black, Ya Nasty Toothbrush
2nd – Paola Sarabia and Alexus Jones, Can the Food We Eat Affect Our Heart Rate?
1st – Katie Guthrie and Jade Hazelbaker, Twinkle Twinkle Little Star
Medical/Health, Division I
1st – Kennith Goddard, Identification of Remains
Microbiology, Division II
Honorable Mention – Audrey Jones, Soap vs. Hand Sanitizer
3rd – Sara Kienzle, How Clean are Show Barns?
2nd – Anthony Ramirez, Wiping the Germs Away
1st – Kayleigh Rauch, Moldy Bread
Microbiology, Division I
3rd – Beatriz Penaflor and Sarah Perez, Sweet Probiotics: Isolation of Microorganism From Yogurt and their Effect on Glucose and CO2 Levels
2nd – Erin Cusak and Dawson Haworth, How Differing Amount of Nitrogen Affect the Growth Rate of Hydrocarbon Consuming Bacteria
1st – Lauren Goodson and Kylee Pameticky, UVB or Not to Be
Social/Behavioral, Division II
Honorable Mention – Harlie Altland and Sierra Stambaugh, Attention to Focus
3rd – Judd Mason and Bryson Longhofer, Athletes vs. Gamers
2nd – Hagan Sprouse, Can You Hear Me Now?
1st – Olivia Parry and Kenna Gamble, Don’t Talk to Me Like That: A Study of Public Speaking
Social/Behavioral, Division I
1st – Diane Todd, Conformity’s Effect on People
Zoology, Division II
Honorable Mention – Casen Olson, Respiration of Different Species of Fish
3rd – Clay Hunter, Talking Fish
2nd – Caleb Laverty, Chicken Embryo Development
1st – Taylor Morris, Does Feeding Affect Lambing Time
Zoology, Division I
2nd – Hunter Gore, Does Barometric Pressure Affect Deer Movement?
1st – Cheyenne Black, Bring the Heat
2017 REGIONAL SCIENCE FAIR SPECIAL AWARD WINNERS
American Psychological Association
Olivia Parry and Kenna Gamble, Don’t Talk to Me Like That
ASM Materials Education Foundation
Morgan McGaha and Leyah Valentine – I Wet my Plants; The Study of Water Purification
Association for Women Geoscientists
Hunter Fox – How Does Cigarette Smoke affect the Growth of Plants
Core Bright Idea Award
Morgan McGaha and Leyah Valentine, I Wet My Plants
MU Alpha Theta
William Cosper – Aline-Cleo
NASA Earth System Science Award
Austin Waggoner, Tornadoes
National Oceanic and Atmospheric Administration
Colton Castor – What’s all the Fracas
Ricoh Sustainable Development Award
Mattie Pitts, FerroFluids
Society for In Vitro Biology
Lauren Goodson and Kylee Pameticky – UVB or Not to Be
Stockholm Junior Water Prize
Morgan McGaha and Leyah Valentine – I Wet My Plants: The Study of Water Purification
U.S. Air Force
Engineering – Jakob Jones, Brayton Hamaker and Preston Thomazin
Physical Science – Morgan McGaha and Leyah Valentine
Mathematics and Computer Science – William Cosper
Environmental and Life Science – Lauren Goodson and Kylee Pameticky
U.S. Metric Association
Nylyssa Morgan, Vortex Voluminosity
U.S. Navy
Division II
Olivia Parry and Kenna Gamble
Dahlyn Thomas
Division I
Kennith Goddard
Lauren Goodson and Kylee Pameticky
Yale Science and Engineering Association
Eli Plante – Air Turbine vs. Piston Engine
OVERALL WINNERS
Broadcom Masters Nominees
7th-8th grades: Dahlyn Thomas, Kayleigh Rauch, Teagan Charmasson, Lauren Morris, Keylie Hazelbaker, Sophia Penaflor
Divison III
Alternate Reserve Champion: Ethan Ruhl and Kabir Bhakta
Reserve Champion: Norah Scarbrough and Julius Cardonita
Grand Champion: Dylan Wickham
Division II
Reserve Champion: Dahlynn Thomas, Does Cylinder Size Matter
Grand Champion: Olivia Parry and Kenna Gamble, Don’t Talk to Me Like That
Division I
Reserve Champion: Lauren Goodson and Kylee Pameticky, UVB or Not to Be
Grand Champion: Kennith Goddard, Identification of Remains
Northwestern Senior Scholarships
$500 – Hunter Goff
$1000 – Erin Cusack and Dawson Haworth
$1500 – Kennith Goddard
International Science and Engineering Fair Qualifiers
Kennith Goodard – Identification of Remains
State Qualifiers
Aline-Cleo
Anthony Ramirez, Kayleigh Rauch, Elizabeth Wallace, Hannah Burchardt, Alexus Naugl
Fairview
Kennith Goddard, Erin Cusak and Dawson Haworth, Lauren Goodson and Kylee Pameticky
Fargo-Gage
Nylyssa Morgan, Eli Plante, Dahlyn Thomas, Hunter Goff
Shattuck
Addie Swanson, Jesus Hernandez, Paola Sarabia and Alexus Jones, Sophia Penaflor, Beatriz Penaflor and Sarah Perez, Teagan Charmasson, Tammy Abbott, Hagan Sprouse, Caleb Laverty, Marilee Valle Ramirez
Taloga
Mattie Gore and Jalynn Black, Cheyenne Black, Clay Hunter
Vici
Colton Castor, Katie Guthrie and Jade Hazelbaker, Lauren Morris and Keylie Hazelbaker, Bandi Murrow and Abbey Hughen, Morgan McGaha and Leyah Valentine, Olivia Parry and Kenna Gamble, Kade Watkins and Kasen Jackson, Judd Mason and Bryson Longhofer, Taylor Morris, Kyra Hazelbaker and Morgan Johnson
Waynoka
Maegan Holson, Robert Perot
Reader Comments(0)